بدنه دانش تحلیل کسب و کار (استاندارد BABOK)

 کلمه BABOK، مخفف شده عبارت business analysis body of knowledge به معنای بدنه دانش تحلیل کسب و کار است. در ادامه توضیحات بیشتری در مورد این عبارت ارائه خواهیم داد.

BABOK، استاندارد بین المللی است که در جهان برای عمل تجزیه و تحلیل کسب و کار به رسمیت شناخته شده است. این استاندارد، بخش های مختلف دانش تحلیل کسب و کار، فعالیت ها، وظایف و مهارت های لازم برای اجرای اثربخش آنها را تشریح می نماید.

هدف اصلی استاندارد BABOK، تعریف حرفه تحلیل کسب و کار است. در واقع این استاندارد، یک اصل پایه است که متخصصان می توانند به منظور توافق و اطمینان از درستیِ کاری که باید انجام شود و دارا بودن مهارت های لازم برای انجام کارها، از آن استفاده کنند. این استاندارد، مهارت ها و دانشی که یک تحلیلگر کسب و کار باید دارا باشد را تعریف می کند. به عبارتی دیگر چارچوبی است که تشریح می کند چگونه یک تحلیلگر کسب و کار وظایف خود را انجام دهد تا برای سازمان، ارزش خلق نماید. نوع وظایف و دستوراتی که باید انجام شوند، اهمیت نسبی وظایف و خیلی چیزهای دیگر ممکن است متفاوت باشند اما همه وظایف، یک هدف کلی را دنبال می کنند.

دانش تحلیل کسب و کار

یکی از مزایای عضویت در موسسه بین المللی تحلیلگران کسب و کار، دسترسی به نسخه های رایگان قابل دانلود BABOK است. اگر هنوز عضو این موسسه نیستید، پس همین حالا ثبت نام کنید. لطفا توجه داشته باشید که عضویت در IIBA ایران، دسترسی به نسخه رایگان BABOK را برای شما فراهم نمی کند.