گواهینامه CBAP/CCBA چیست؟

موسسه بین المللی تحلیلگران کسب و کار (IIBA) گواهینامه ای تحت عنوان تجزیه و تحلیل حرفه ای کسب و کار (CBAP) ارائه داده است. این گواهینامه به افرادی داده می شود که در حوزه تحلیل کسب و کار، حرفه ای و متخصص هستند. افراد برای اخذ این گواهینامه باید دارای تجربه کاری عملی در حوزه تحلیل کسب و کار باشند و آزمون CBAP را قبول شوند. افراد واجد شرایط برای اخذ گواهینامه CBAP باید حداقل ۷۵۰۰ ساعت تجربه عملی تحلیل کسب و کار داشته باشند. همچنین برای اخذ گواهینامه صلاحیت در تحلیل کسب و کار (CCBA) نیز حداقل ۳۷۵۰ ساعت تجربه عملی لازم است. هر دو گواهینامه مورد اشاره، با توجه به حوزه دانش تعریف شده برای آن ها در استاندارد BABOK، در یک سطح قرار دارند. در این نوشته به برخی از سوالات در زمینه گواهینامه CBAP/CCBA خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید.

چرا باید در آزمون CBAP/CCBA شرکت کنیم؟

اخذ گواهینامه CBAP یا CCBA، سطح حرفه ای بودن شما را نشان می دهد و متعهد بودن شما به عنوان یک تحلیلگر کسب و کار را تایید می کند. اگر شما در حال حاضر به عنوان یک تحلیلگر کسب و کار، تحلیلگر سیستم، و یا به عنوان یک مدیر، مدیر پروژه، مشاور و یا توسعه دهنده فرایند ها، مشغول به کار هستید و دارای سطح بالایی از دانش و تجربه می باشید، می توانید از طریق اخذ گواهینامه های CBAP یا CCBA به منافع و درآمد زیادتری دست یابید. زیرا این گواهینامه ها نشان می دهند که:

  • شما دارای دانش و مهارت های لازم برای فعالیت به عنوان یک تحلیلگر کسب و کارِ خوب هستید
  • دارای سطح بالایی از توانایی و آگاهی از اصول تحلیل کسب و کار هستید

هزینه شرکت در آزمون CBAP/CCBA چقدر است؟

هزینه شرکت در این آزمون برای اعضای موسسه بین المللی تحلیلگران کسب و کار، ۳۲۵ دلار آمریکا و برای افرادی که در این موسسه عضو نیستند، ۴۵۰ دلار است. هزینه ثبت نام در موسسه نیز، ۱۲۵ دلار است.

آزمون CBAP/CCBA  توسط چه نهادی برگزار می شود؟

آزمون ها به طور متمرکز توسط موسسه بین المللی تحلیلگران کسب و کار برگزار می شوند. این آزمون ها در کشورهای مختلف متفاوت است برای مثال در انگلستان به صورت آنلاین (CBT) و توسط شرکت پرومتریک( Prometric )، که از همکاران موسسه بین المللی تحلیلگران کسب و کار است، برگزار می شود. هماهنگی های لازم در مورد تاریخ  و مکان آزمون با شرکت پرومتریک انجام می شود.

نحوه ثبت نام در آزمون CBAP/CCBA چگونه است؟

  1. ابتدا دفترچه های آزمون CBAP/CCBA را مطالعه کنید تا مطمئن شوید که شرایط شرکت در آزمون را دارید یا خیر.
  2. سپس به صفحه آزمون در سایت موسسه بین المللی تحلیلگران کسب و کار، بروید، ثبت نام کنید و هزینه آزمون را پرداخت نمایید.
  3. موسسه بین المللی تحلیلگران کسب و کار درخواست شما را در طی ۲۱ روز (معمولا بسیار سریع تر) بررسی می کند.
  4. بعد از اینکه ثبت نام و پرداخت شما تایید شد، اطلاعات شما در اختیار شرکت پرومتریک که یکی از برگزارکنندگان آزمون است، قرار می گیرد.
  5. سپس توافق لازم برای مکان و تاریخ آزمون با شرکت پرومتریک انجام می شود.

شما تا یکسال پس از تایید شدن ثبت نامتان، می توانید در آزمون شرکت کنید.

از کجا می توانم برای آزمون CBAP جزوه آموزشی تهیه کنم؟

برای دریافت جزوه آموزشی، به صفحه آموزش وب سایت ما مراجعه کنید.